Szilvafa Metszése Mikor

Ez a beavatkozás az esetlegesen áttelelt kártevők elpusztítását oldja meg. Ősszel ugyanúgy végezni kell lemosó permetezést, főleg abban az esetben, ha enyhe tél elé nézünk, mivel a téli fagyok nem pusztítják el a lerakott petéket, kórokozókat. A szilvafát is, mint más gyümölcsfát metszeni kell, melynek egyik legjelentősebb formája az alakító metszés. Ez fontos tényező lehet a termésérésnél és a betegségek elkerülésénél is. A fenntartó metszés a korona kialakítása után következik. Ez a folyamat az elhalt ágak, vagy korona belseje felé haladó ágak kivágását jelenti. A szilva betakarítása Fontos, hogy a szilva szedése akkor történjen, amikor azt az értékesítés vagy felhasználás kívánja. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen formában dolgozzuk fel a gyümölcsöt. Figyelembe kell venni az érési állapotot, befőzésre, lekvár főzésre, illetve teljes érettségében használhatjuk friss fogyasztásra. Ismernünk kell a fajták érési tulajdonságát, vannak, amik korábban és vannak később érő fajták is. Napjainkban a technikának köszönhetően a konzervgyári feldolgozásra szilvarázó gépekkel szedik a szilvát, mivel a gyümölcs jól bírja a gépi betakarítást is.

A szilvafa metszése – Mikor és hogyan végezzük el?

Ebben az esetben úgy gondolom felesleges sokkal több pénzt kiadnunk, válasszunk inkább szabadgyökerű suhángot. Összefoglalva: aki maga szeretné kialakítani a szilvafa koronaszerkezetét az vásároljon szabadgyökerű suhángot, aki bizonytalan a kezdetekben, de szívesen alakítgatná a koronát az vegyen szabadgyökerű koronás fát, aki nem akar bíbelődni a koronakialakítással az vegyen idősebb előnevelt növényt földlabdást, vagy konténerest. Alakítómetszés Aki bíbelődni szeretne a koronaalakítással az mostantól figyeljen. Aki nem az nyugodtan ugorja át ezt a részt és folytassa a fenntartó metszéssel. 0 év, azaz a telepítéskori metszés A megvásárolt suhángot ültessük el. Mivel a fentiekben kijelöltük a célt, így tudnunk kell, hogy milyen magas törzset szeretnénk a szilvafának. Mérjük le a suhángon ezt a magasságot és efölött arasznyival vágjuk vissza. Ha nagyon későn (november vége-december) ültettük el a fát, akkor ezt a visszavágást hagyjuk az első év tavaszára, de még a nyugalmi időszakban végezzük el.

Az alma és a szilva után a meggy a harmadik legnagyobb mennyiségben megtermelt gyümölcsünk. nem véletlen hisz szinte minden kerteben megtaláljuk a meggyet. A meggy gyümölcse megosztja az embereket. Vagy nagyon szeretik, vagy nem szeretik az enyhén savanykás piros gömböket. Én gyerekkoromtól nagy rajongója vagyok a meggynek. Hol a nagyszemű edésebb gyümölcsű Pándi meggynek hódolok, hol pedig az apró terméső erősen savanyú, néha már-már fanyarú kategóriába sorolt Cigánymeggyért vagyok oda. Szerencsére a kertemben több fajat is megtalálható, így nemcsak az ízek kavalkádjának örülhetek, hanem hosszú hetekig ehetek belőle, köszönhetően az eltérő érési időnek. Sajnos a meggytermesztők mindennapjait megkeseríti egy igen csúnya betegsége a monília, ami mára már nemcsak a meggy kiváltsága, hanem sok más a rokoni köréhez tartozó növényt is károsít. A monília tünete lombos fán. A fiatal hajtások hirtelen elszáradnak, rajtuk a levél és a kis gyümölcsök beszáradva lógnak. Az elpusztult levelek és apró gyümölcsök még nyugalmi állapotban sem hullanak le, hanem mementóként a fán maradnak.

Szilvafa metszése minor league baseball

Málnánál méterenként 10-12, szedernél tövenként 3-6 sarjat hagyjunk meg. Metszés, permetezés kapcsán melyek az alapvető szabályok, illetve tiltólistás tevékenységek? Termő fák metszésénél lehetőleg tőből távolítsuk el az egymást keresztező, árnyékoló koronarészeket. Szellős koronában hatékonyabb növényvédelem folytatható, a jó megvilágítottságnak köszönhetően nem tolódik ki a termőfelület a korona palástjára, hiszen kedvező feltételeket teremtünk a virágrügyek kialakulásának a vázágakhoz közeli részeken is. Gyakori hiba a vesszők rövidre metszése, mellyel erőteljes hajtásnövekedést idézünk elő. Ez nemcsak a korona elsűrűsödéséhez vezet, hanem rövidre metszéssel eltávolítjuk az értékes termőrügyeket is, felborítjuk a vegetatív-generatív egyensúlyt. A metszéssel az első "növényvédelmi kezelés" is kezdetét veszi, hiszen ekkor nemcsak a felesleges növényi részeket távolítjuk el, hanem a fákon maradt gyümölcsmúmiákat, beteg növényi részeket is (pl. almánál a lisztharmatos, őszibaracknál a tafrinás, meggynél a moníliás vesszőket, gallyakat).

  1. Latin magyar google fordító google
  2. A szilva termesztése, gondozása és kártevői - Ankert - Anna kertje
  3. Szilvafa metszése mikor

Metszés: A meggyfa metszése.

A sérülések elkerülése végett az ág köré tekert zsinórt párnázzuk ki. Ha nem sikerül legalább 60 fokos szöget elérnünk az ág és a fa törzse között, akkor távolítsuk el az ágat. A metszés, illetve az oldalágak nagyobb szögben való állása szellősebbé teszi a fa szerkezetét, több napfény jut a korona belsejébe. A fa hamarabb hoz gyümölcsöt, és a várható terméshozam is nagyobb lesz. A szellősebb ágrendszer megkönnyíti továbbá a permetezést is; a permetlé akadály nélkül minden ághoz eljut. Az sem mellékes, hogy a jó légáramlás segít megelőzni a betegségeket. Az idősebb fákon a sérült részek eltávolítása segít megelőzni az Erwinia amylovora nevű baktérium által okozott súlyos növényi betegség, a tűzelhalás megjelenését is. A kifejlett fákon a metszést a tűzelhalással érintett területeken végezzük el. Törekedjünk arra, hogy a károsodások eltávolítását a lehető legkisebb mértékű metszéssel, illetve a legkímélőbb koronaritkítással érjük el. A fa tövéből előtörő sarjhajtásokat, illetve a vázágakon megjelenő függőleges vízhajtásokat szintén távolítsuk el, ahogy megjelennek.

Metszés - A szilva metszése - Napidoktor

szilvafa metszése mikor

Szilvafa metszése - Fiskars metsző-iskola - YouTube

Szilvafa metszése minor planet

szilvafa metszése minor league

A végleges törzsmagasság ettől mintegy 20-30 centivel magasabb lesz, mert a növény növekedésével, a törzs is vastagszik és némileg nyúlik. A metszésünk alatt, azaz az oltvány felső részén található rügyek kihajtanak, ezek adják majd a későbbi korona alapjait. 1 év A visszavágást követően a fa kihajt. A hajtások közül nyáron kiválasztjuk azt a 3-4 legerősebbet, ami minden irányban a legjobban kitölti a teret. A többit tőből eltávolítjuk.

Hogy kell metszeni a szilvafát?

A fiatal szilvait általában kora tavasszal, a rügyek törése előtt metszik, hogy elkerüljék az ezüst levélbetegség általi fertőzést. A fiatal fa ültetésével azonnal kezdje meg a metszést, hogy biztosítsa a megfelelő alakot. A kialakult gyümölcsfa-szilvákat a legjobban nyár közepén lehet metszeni. A virágzó szilvafák nyírása nem ajánlott. Hogyan kell metszeni egy szilvafát: Az első három év Valamennyi fiatal gyümölcsfát meg kell metszeni, hogy jól elindulhassanak. A szilvafákat legjobban váza formában lehet metszeni, hogy egy rövid, három vagy négy fő ágú törzs 45 fokos szögben jöjjön le a törzsről. Ez rengeteg fényt és levegőt enged be a fába. A vágáskor mindig használjon sterilizált és éles metszőollót. Az új fáknál a középső vezetőágat a talajszint felett 2 lábra (61 cm) vissza kell vágni. A vágást mindig közvetlenül a rügy felett végezze el. Miután elvégezte a vágást, ledörzsölheti a rügyet közvetlenül a vágás alatt. Ügyeljen arra, hogy legalább három rügy legyen alatta. Amikor metsz a második évben, vágja vissza a fő szárat 18 hüvelykre (46 cm) egy rügy fölé.
szilvafa metszése minor league baseball

Törekedjünk arra, hogy az évenkénti rendszeres terméshozás mellett biztosítsuk a megfelelő hajtásnövekedést, mely a rákövetkező év(évek) megfelelő terméshozását szolgálja. Milyen kártevőkre, kórokozókra kell különösen tekintettel lenni? Hogyan lehet ezekre felkészülni? A kórokozók, kártevők a növényi részekben, így például a lehullott levelekben, gyümölcsmúmiákban, kéreg repedéseiben, rügyekben telelnek át. Fontos ezért a fertőzött növényi részek eltávolítása, megsemmisítése (ezeket ne komposztáljuk), a levelek talajba történő forgatása vagy összegyűjtése, komposztálása. Érdemes megfontolnunk, hogy kertünkben meghagyjuk-e azokat a fákat, melyek egészségi állapota leromlott, évről-évre csak fertőzési gócot jelentenek (például erős szilvahimlő tüneteket mutató szilvafa, vértetűvel erősen fertőzött almafa, tafrinára nagyon fogékony őszibarackfa). A fák törzsének oltott mésszel való festése nemcsak a napsugárzást veri vissza, így csökkentve a téli fagy károsító hatását, hanem a kéregben telelő kártevők ellen is hatékony, ugyanis a telelő alakokat, tojásokat kiszárítja.

biocom-hu-webshop
August 12, 2022, 10:50 pm